בלוג

THIS IS YOUR TITLE.

שחיקת סחוס בברך​

שחיקת סחוס בברך​

להכיר את הסיבות תופעה מוכרת בקרב מבוגרים רבים בעיקר אלו שחצו את גיל 60 היא סבל וכאבים כתוצאה מעל גיל משחיקת סחוסי הברך. זוהי תופעה שנגרמת מניוון במקום ואנשים אלו שסובלים מהמחלה עלולים ללכת באופן שומה ואף מבלי להיות מודעים לכך, וזאת על מנת להפחית את הכאבים שלהם. אולם באמצעות פעולה זו הם עלולים ליצור עומס על משקל הגוף באופן לא נכון ולא שוויוני בין הרגליים, וכך נוצרים קושי או הפחתה בקצב ההליכה. המשמעות להליכה לא סימטרית עלולה לגרום למצב בו משקל רב מדי מועבר לרגל הבריאה יותר, ויכול לגרום לנזק בלתי הפיך עם הזמן. שחיקת סחוס בברך דורשת טיפול מתאים כמובן שהשחיקה של הברך עלולה לכאוב ועל כן היא דורשת טיפול מתאים. אמנם לגנטיקה ולמבנה הברכיים יש השפעה על תהליכי שחיקה אך השחיקה יכולה להיגרם כ=גם כתוצאה מקרעים וגם אצל צעירים. למשל במקרים של פעילות ספורט מאומצת או במצבים של עומס יתר גם אלו עלולים לגרום להחמרה או להתפתחות שחיקת סחוס בהווה או בעתיד. שחיקת סחוס בברך מאפיינים נוספים לתופעהלשחיקה ישנם מאפיינים רבים לקיומה: מצבים של משקל יתר, מקרי חבלה או קבלת מכה בברך, אפילו מצבים של גמישות יתר וחוסר יציבות במפרק עלולים לגרום לשחיקה ולדלקת במקום. השחיקה יכולה להתרחש גם במפרקי כף היד ובעמוד השדרה, לעיתים שחיקת הסחוס חושפת את העצמות וכך גורמת להן לחיכוך מכאיב .שחיקת סחוסים גורמת לתפקוד שרירים לא מתואם ועומסים גדולים על המפרק הבריא. שחיקת סחוס בברך עלולה להקשות על עליה וירידה במדרגות או בפעילות ספורטיבית, במקרים והיא לא מטופלת, היא מחמירה עם הזמן, זה גורם לחוסר יכולת ליישר את המפרק, והשחיקה יכולה להופיע לאחר פעילות ארוכה, בזמן תנועה אך גם במצבים של חוסר פעילות, לעיתים הכאב מורגש גם כאשר המפרק בתנועה קלה או עם לחץ קל עליו, נוקשות של המקום היא אחד המאפיינים של השחיקה, וזה מופיע לעיתים רבות לאחר מנוחה או קימה בבוקר. השחיקה עלולה להתבטא גם כבליטה או נפיחות, לעיתים בשחיקה מתקדמת זה מלווה בצליעה. הכאב הוא אישי ויכול להשתנות מחולה לחולה ללא שום קשר למצב השחיקה ועוד.

ניתוח בשיטה קינמטית​

ניתוח בשיטה קינמטית​

ניתוח מורכב כל ניתוח עלול להיות ניתוח מורכב שמצריך רמת מיומנות גבוהה. למרות שניתוחי ברך הם ניתוחים נפוצים מאד ועם סיכויי הצלחה גבוהים הקלה משמעותית בכאב לאחר הניתוח חשוב תמיד לשאוף להשתמש בטכנולוגיות החדשות ביותר בתחום, הכוללות את הגישות המתקדמות ביותר, כי אז סיכויי הצלחת הניתוח יהיו הגבוהים ביותר וכמובן גם זמן ההחלמה יהיה קצר הרבה יותר. ניתוח בשיטה הקינמטית לרפא את הברך לעיתים במקרים של כאבים בברכיים זה עלול לנבוע מבעיות בחלק הפנימי של הברך עליו מוטל רוב העומס בנשיאת המשקל או עומס, ועל פי הגישה החדשנית של החלפת ברך קינמטית ממקמים שתל שלמעשה מחדש את הברך באותו המקום בו נמצאת הברך הטבעית, כלומר המחשבה הקיימת מאחורי גישה זו היא שככל שיוצר חיקוי טוב יותר שמחקה בצורה מדויקת את המודל הטבעי של הברך, כך ריפוי הברך יהיה מהיר יותר ויהיו תוצאות טובות יותר מבחינת החלמת ותפקוד המנותח. ניתוח בשיטה קינמטית מוצלח יתבטא בהחלמה של המנותח ובטווח תנועה מעולה של המנותח לאחר הניתוח. ניתוח בשיטה קינמטית שיטה עתידנית מצליחה שחיקת מפרק הברך היא תופעה נפוצה ממנה סובלים רבים כאשר הגורמים לשחיקה עלולים להיות מגוונים, והשחיקה עלולה להוביל לכאבים עזים וכן להגבלה ניכרת בתנועה. לכן הניתוח להחלפת ברך בשיטה הקינמטית היא גישה חדשנית ביותר, המאפשרת לשחזר באופן מדויק וטבעי ביותר את אופן התנועה של הברך וכתוצאה מכך לאפשר החלמה מהירה, חזרה לשגרה ותנועה טבעית יותר לאחר הניתוח. אם קיימים מצבים של שחיקה וניוון של המפרק כתוצאה מדלקות או מחבלות, השחיקה מובילה לכאבים כרוניים בברך, להגבלה בתנועה וכן לירידה ניכרת באיכות חייהם של החולים. רק כאשר שחיקת הברך היא בשלבים הראשונים של המחלה, הטיפול המקובל יהיה תרופתי עם נוגדי דלקת ונוגדי כאבים. יתבצעו גם תרגילי פיזיותרפיה שונים על מנת לחזק את השרירים סביב הברך. במצבים שונים ניתן אף לטפל במחלה בעזרת הזרקות של סטרואידים לאזור הברך או הזרקות של חומצה היאלורונית, וטיפולים אלה לעיתים מצליחים, מסייעים בהורדת רמות הכאב ובשיפור איכות חייהם של החולים, אך כאשר חלה החמרה כללית והשחיקה גוברת לטיפולים אלו אין משמעות ונשקלת האפשרות של הניתוח ושל החלפת המרק.

מומחה ברכיים​

מומחה ברכיים​

לטפל בכאבי ברכיים כאבי ברכיים עלולים להיות תלונה שכיחה מאוד בכל הגילים, כי הכאבים האלה יכולים להופיע בעקבות חבלה בברך או שחיקה של הברך או בעקבות מצבים רפואיים שונים כמו דלקת מפרקים וזיהום. חשוב שתקבלו טיפול הולם ממוחה ברכיים מנוסה. כאשר כאבי הברכיים הם קלים, ניתן לטפל בהם באמצעות מנוחה, חבישה או משככי כאבים ובטיפול באמצעות פיזיותרפיה, אך במקרים של כאבים קשים וממושכים, ייתכן שרק ניתוח יוכל לפתור את הבעיה. מומחה הברכיים טיפול הולם במקרים של חבלה כאבים בברכיים נובעים לרוב גם כתוצאה מחבלה וממכה ישירה בברך שעלולה למשל לשבור עצם או לגרום לקרעים ברצועה. כתוצאה מהפגיעות הנפוצות ביותר נוצר קרע של הרצועה כאשר הפגיעה הזאת מאוד שכיחה אצל ספורטאים במיוחד אצל כדורסלנים וכדורגלנים שרצים בתנועות חדות ומשתנות. פגיעות או קרעים נפוצים בקרב שחקני כדורגל משום שהם סופגים לעיתים קרובות מכות ישירות בגפיים או בברכיים. חשוב לקבל טיפול הולם במקרים של חבלה ממומחה לנושא, החבלות יכולות להתרחש גם כתוצאה מדלקות שפוגעות בעיקר במפרקים שנושאים את המשקל בגוף כמו ברכיים, ירכיים וקרסוליים. לעיתים הדלקת גורמת לכאבים עזים, לאודם ובדרך כלל גם לחום והיא מחייבת טיפול רפואי מיידי או טיפול אנטיביוטי. גם בעקבות פעילות גופנית מאומצת עלולה להיגרם דלקת בברכיים. מומחה ברכיים מופיעים באזורים שונים כאבי הברך יכולים להופיע באזורים שונים ולעיתים הם מלוּוים בנפיחות, באודם מקומי וכן במגבלה בתנועה. אם הכאבים נגרמו בעקבות פגיעה בברך יש לפנות מיד לבדיקת אורתופד ומומלץ לא לדחות את הפנייה לבדיקה הרפואית.ישנם טיפולים שונים לכאבי הברכיים. הקלים שבהם חולפים בדרך כלל בעזרת טיפול פשוט כמו מנוחה, לקיחת משככי כאבים, חבישה של הברך או פיזיותרפיה. אולם כאשר הכאבים אינם חולפים בעזרת טיפול כזה דרוש כמובן בירור נוסף אצל מומחה ברכיים או אורתופד. חשוב להגיע במהירות לבדיקה כדי לשלול אפשרות של שברים או של כל פגיעה חמורה אחרת, ולפעמים כאבי ברכיים הם בעיה רפואית שכיחה שנוטה לעיתים לחזור. הגורם המרכזי לכך הוא אורח החיים המודרני שמתאפיין לרוב במשקל עודף או בהיעדר פעילות גופנית לחיזוק השרירים. עלולים אף להיות סיבוכים, כאשר הסיבוך המרכזי הוא הרס של מפרק והצורך בניתוח להחלפתו.

המלצה על אורטופד מומחה למפרק הירך​

המלצה על אורטופד מומחה למפרק הירך​

לבחור באורטופד הטוב ביותר מצבים של שחיקת עצמות או סחוסים בירכיים יכולים להיות מלווים בכאבים ודורשים טיפול מקצועי ויעיל. חשוב יהיה לבחור באורטופד הטוב ביותר כי התופעה מלווה לא רק עם תלונות על כאבים, אלא גם עם מצבים לא קלים של הגבלות בתנועה ושיבוש שגרת החיים. לעיתים ישנם גם סימנים לכך שהתופעה עלולה להיות כבר בשלבי מחלה מתקדמים יותר ובאופן מצער שחיקת הסחוסים היא מצב בדרך כלל שעלול להיות בלתי הפיך. המלצה על אורטופד מומחה למפרק הירך להביא להחלמה משמעותית למרות שבמצבים של שחיקת סחוסים לא ניתן יהיה להחזיר את המצב לקדמותו, ניתן בהחלט להאט את התפתחות והתקדמות התופעה. קודם יש להתבונן בכל המידע הקיים על הבריאות הכללית של המטופל, לבדוק כמה זמן נמשכים הכאבים ובאיזה אופן, כמה סבל קיים וכיצד זה משפיע על התפקוד הגופני ועוד. כמובן שישי לבצע גם בדיקה גופנית שמטרתה להעריך את איכות התנועה, יציבות וחוזק הברך וכדומה. המלצה על אורטופד מומלץ למפרק הירך לאבחן את כל המאפיינים אורטופד איכותי יאבחן כל נקודה הקשורה לכאבים או לשחיקה של מפרקי הירך, ובצילומי רנטגן ניתן יהיה לאבחן מאפיינים כמו מרפקים צרים, צמיחת עצם סביב המרפק, הסתיידות שנוצרת בין העצמות, וגם בצילומי אם אר איי ניתן יהיה להבחין במצבים של שחיקה, בייחוד כאשר הם בתחילתם, וכל אבחנה אחרת אותה לא ניתן לראות בצילומי רנטגן פשוטים, ועם פגישת הייעוץ עם הרופא, ולאחר האבחון יחד עם החולה והצפייה בתוצאות הבדיקות וצילומי הרנטגן ניתן יהיה לקבל תמונה מלאה יותר לגבי בעיות במרפקים, דרגות השחיקה וכך להמליץ כמובן על הטיפול הטוב ביותר. חשב לזכור שבייחוד במקרים בהם נדרש להחליף את המפרק בניתוח, לרוב בשלושת הימים הראשונים החולה יאושפז בבית החולים, כדי להמשיך להיות במעקב של צוות של רופאים, אחיות, וכן יעבור טיפול פיזיותרפי שמטרתו להפחית מצבים של נפיחות או בצקת, להגדיל את הגמישות של החולה ואת טווחי התנועה שלו, לחזק את שרירי הגפיים, למנוע קרישות דם ולאפשר חזרה מהירה לתפקוד יום יומי, ואלו תרגילים שנעשים גם באמצעות ירידה מהמיטה באופן עצמאי, הליכה עם עזרים, עליה וירידה במדרגות וכדומה, המלצה על אורטופד מומחה למפרק הירך​.

החלפת מפרק​

החלפת מפרק​

סיבות רבות למחלה מפרקי ברך או ירך עלולים להיפגע עם השנים כתוצאה מסיבות רבות של מחלות או מצבים כגון זיהומים, ניוון, שברים, מחלות מפרק וכל מצב אחר שגורם לשחיקה או להרס של המפרק. שחיקה זו גוררת איתה כאבים בדרגות שונות או הגבלות תנועה והגבלות תפקוד קשות. לכן ניתוחי החלפות מפרקים הפכו לאחרונה לניתוח אמנם מורכב אך שכיח ונפוץ, ובארץ מתבצעים אלפי ניתוחים כאלה בשנה. מטבע הדברים רוב הנזקקים לניתוחים כאלה הם חולים מבוגרים, אך ישנם גם מטופלים צעירים יותר שעוברים ניתוחים כאלו כיוון שהם סובלים מתאונות או ממחלות של הרס המפרקים. החלפת מפרק ניתוח הדורש מיומנות רבה ניתוח החלפת המפרקים דורש מיומנות גדולה וניסיון רב. באופן משמח אחוזי הסיבוכים בניתוחים האלה הוא נמוך ביותר, ומרבית החולים חוזרים לתפקוד רגיל ומלא. על כן חשוב לעבור את הניתוח במרכז רפואי המוכר באיכות הניתוחים מסוג אלה וכן עם שימוש בשתלים הטובים ביותר כדי שיתאימו לחולה בצורה המושלמת ביותר. החלפת מפרק סוגים שונים של ניתוחים גם לניתוחים ישנם סוגים שונים כאשר השכיחים הם ניתוחי החלפות ירך וברך. בניתוח מפרק הירך לאחר שנגרמה שחיקה רבה בירך המלווה בכאבים ובהגבלות בתנועה או בתפקוד, מבצעים את הניתוח לאחר שנכשל טיפול רגיל באמצעות תרופות, מקל הליכה, פיזיותרפיה וכדומה. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או בהרדמה אזורית ונמשך כשעתים, במהלכו מחליפים את חלקי המפרק בשתלים מלאכותיים העשויים ממתכת, מקרמיקה או מפלסטיק. על סמך מצבו הרפואי של המטופל מקבעים את השתל וחשוב לא לחסוך באמצעים על-מנת לתת למטופל את השתל הטוב ביותר שמתאים לגילו למצבו הפיזי וכדומה. בדרך כלל לאחר הניתוח המטופל כבר מתחיל בהליכה יום למחרת הניתוח, וחוזר לרוב לביתו או לשיקום במידת הצורך, גם משך ההחלמה הוא יחסית מהיר כארבעה שבועות עד לחזרה מלאה לתפקוד רגיל ומלא. בהחלפת מפרק הברך, כאשר נגרמת שחיקה של המפרק, מתבצע ניתוח של החלפת רכיבי המפרק השחוקים. בהרדמה מוחלף במהלך הניתוח הירך, עצם השוק שמוחלף על-ידי שתל ממתכת ופלסטיק נוקשה לאחר אבחון הגודל המדויק באמצעות צילומים. יום לאחר הניתוח מתחיל המטופל בהפעלת הברך ובהליכות, ולאחר כשבוע הוא משתחרר לביתו ולשיקום להמשך החלמה.

...
...
ד