שחיקת סחוס בברך​

שחיקת סחוס בברך לקבל את הטיפול המתאיםמצבים של שחיקה בברך עלולים ליצור כאב רב ולכן יש לקבל את הטיפול המתאים והמיידי. על פי הנתונים גם לגנטיקה ולמבנה הברכיים יש השפעה על תהליכי שחיקת הסחוס, אך השחיקה יכולה להיגרם למשל כתוצאה מקרעים ותאונות גם אצל צעירים. למשל במקרים של פעילות ספורט מאומצת או במצבים של עומס יתר גם אלו עלולים לגרום להחמרה או להתפתחות שחיקת סחוס בהווה או בעתיד.

 

שחיקת סחוס בברך מאפייני המחלה

ישנם מאפיינים רבים להיווצרות של שחיקת סחוס בברכיים למשל החל ממצבים של משקל יתר, מקרי חבלה או קבלת מכה בברך, אפילו מצבים של גמישות יתר וחוסר יציבות במפרק עלולים לגרום לשחיקה ולדלקת במקום. השחיקה יכולה להתרחש גם במפרקי כף היד ובעמוד השדרה, לעיתים שחיקת הסחוס חושפת את העצמות וכך גורמת להן לחיכוך מכאיב .שחיקת סחוסים גורמת לתפקוד שרירים לא מתואם ועומסים גדולים על המפרק הבריא. שחיקת סחוס עלולה להקשות על עליה וירידה במדרגות או בפעילות ספורטיבית, במקרים והיא לא מטופלת, היא מחמירה עם הזמן, זה גורם לחוסר יכולת ליישר את המפרק, והשחיקה יכולה להופיע לאחר פעילות ארוכה, בזמן תנועה אך גם במצבים של חוסר פעילות, לעיתים הכאב מורגש גם כאשר המפרק בתנועה קלה או עם לחץ קל עליו, נוקשות המקום היא אחד המאפיינים וזה מופיע לעיתים רבות לאחר הקימה בבוקר. השחיקה עלולה להתבטא גם כבליטה או נפיחות, ולעיתים צליעה. הכאב הוא אישי ויכול להשתנות מחולה לחולה ללא שום קשר למצב השחיקה ועוד.

שחיקת סחוס בברך להגיע לטיפול מהיר

בעיקר כתופעה מוכרת אצל מבוגרים רבים היא של סבל וכאבים כתוצאה מעל גיל משחיקת סחוסי הברך, וכמובן יש להגיע לטיפול מהיר. זוהי תופעה שנגרמת מניוון במקום ואנשים אלו שסובלים מהמחלה עלולים ללכת באופן שומה ואף מבלי להיות מודעים לכך, וזאת על מנת להפחית את הכאבים שלהם. אולם באמצעות פעולה זו הם עלולים ליצור עומס על משקל הגוף ולא שוויוני בין הרגליים, וכך נוצרים קושי או הפחתה בקצב ההליכה. המשמעות להליכה לא סימטרית עלולה לגרום למצב בו משקל רב מדי מועבר לרגל הבריאה יותר, ויכול לגרום לנזק בלתי הפיך.

ד