החלפת מפרק ברך

הבריאות הפיזית הינה בין הגורמים המשמעותיים ביותר המשפיעים על איכות החיים של אדם. עם השנים, בשל אימוץ הרגלי חיים מסוימים, לאור פיתוח הרגלים מסוימים הקשים להכחדה ובשל תזונה לא נכונה, חוסר תזוזה מספקת ואפילו תכונות גנטיות מסוימות – הגוף מתחיל להראות סימנים שונים ולהגיב ביכולת מופחתת להתגונן בפני פגעי החיים השונים, מחלות ועוד.

 

החלפת מפרק ברך הינה פרוצדורה ההולכת וצוברת תאוצה בקרב מטופלים הסובלים מכאבים קשים ומתקשים בתפקוד בשל בעיות מתמשכות בברכיים, כאלה שאינן יכולות להיפתר באמצעים אחרים. על מנת להבין את החשיבות והמשמעות של החלפת מפרק ברך, כדאי להכיר את מבנה מפרק הברך. מפרק הברך כולל את החלק העליון המשתייך לעצם השוק ומחלק תחתון של הברך, השייך לעצם הירך ולפיקה.

 

בברך יש סחוסים המכסים את החלקים המפרקיים ומניסקוסים, האחראיים על פיזור המשקל והעומס המוטל על הברך. הפיקה של הברך היא זו האחראית על קיפול נכון ותנועה של הברך. למרות תפקידה המרכזי של הברך בנשיאת גוף האדם, במקרים רבים לא ניתן למצוא פתרון אפקטיבי להעלמה מוחלטת של כאבי ברכיים והמענה האיכותי ביותר הוא באמצעות ניתוח. כאשר מדובר על פרוצדורה של ניתוח החלפת ברך החלמה מהניתוח היא מהירה ומאפשרת חזרה לתפקוד מלא ואפילו תפקוד טוב יותר מהתקופה שקדמה לניתוח.

 

לברך תפקיד מרכזי בתפקוד היומיומי של האדם, היא נושאת את כל כובד משקלו ומאפשרת לו לבצע מגוון פעילויות הנראות מובנות מאליהן במקרים רבים. בריצה, למשל, הברך נושאת משקל של פי 7 ממשקלו הטבעי של הגוף. לכן אין זה פלא שכאשר הברך עצמה נפגעת או גורמת לכאבים משמעותיים, איכות החיים של האדם נפגעת גם היא בצורה משמעותית.

 

החלפת מפרק ברך הינה בין הפרוצדורות הפשוטות והיעילות ביותר מבין מגוון הפרוצדורות הכירורגיות הקיימות כיום והודות לאחוזי ההצלחה הגבוהים, היא מאפשרת ליותר ויותר מטופלים הסובלים מכאבי ברכיים חריפים ליהנות מחיים מתפקדים ועצמאיים.

 

כמעט 100% מהחולים שעברו ניתוח החלפת ברך החלמה מדווחים על שיפורים משמעותיים בתוך שלושה חודשים מיום הניתוח, הקלה בכאבים, יכולת להניע את הברך ללא הגבלה, שיפור משמעותי בתפקוד וביכולת הניעות החופשית ללא תלות באחרים, חזרה לחיים עצמאיים ושיפור בטווחי התנועה של הברך.

 

על מנת להבטיח את הצלחת הניתוח חשוב לבחור רופא בעל התמחות ספציפית מתאימה. כמו כן, חשוב לעבור את ל הבדיקות הרלוונטיות על מנת להבטיח כי האדם מתאים לביצוע הניתוח.

 

ד