החלפת מפרק​

החלפת מפרק ניתוח מורכב

 

ניתוח החלפת מפרק הוא ניתוח מורכב שדורש מיומנות גדולה וניסיון רב. אחוזי הסיבוכים בניתוחים האלה הוא נמוך ביותר, ומרבית החולים חוזרים לתפקוד רגיל ומלא. על כן חשוב לעבור את הניתוח במרכז רפואי המוכר באיכות הניתוחים מסוג אלה וכן עם שימוש בשתלים הטובים ביותר כדי שיתאימו לחולה בצורה המושלמת ביותר. 

החלפת מפרק ניתוחים מסוגים שונים

 

הניתוחים השכיחים ביותר הם ניתוחי החלפות ירך וברך אך הם שונים. בניתוח מפרק הירך לאחר שנגרמה שחיקה רבה בירך המלווה בכאבים או בתפקוד, מבצעים את הניתוח לאחר שנכשל טיפול רגיל באמצעות תרופות, מקל הליכה, פיזיותרפיה וכדומה. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או בהרדמה אזורית ונמשך כשעתים, במהלכו מחליפים את חלקי המפרק בשתלים מלאכותיים העשויים ממתכת, מקרמיקה או מפלסטיק. על סמך מצבו הרפואי של המטופל מקבעים את השתל וחשוב לא לחסוך באמצעים על-מנת לתת למטופל את השתל הטוב ביותר שמתאים לגילו למצבו הפיזי וכדומה. בדרך כלל לאחר הניתוח המטופל כבר מתחיל בהליכה יום למחרת הניתוח, וחוזר לרוב לביתו או לשיקום במידת הצורך, גם משך ההחלמה הוא יחסית מהיר כארבעה שבועות עד לחזרה מלאה לתפקוד רגיל ומלא. בהחלפת מפרק הברך, כאשר נגרמת שחיקה של המפרק, מתבצע ניתוח של החלפת רכיבי המפרק השחוקים. בהרדמה מוחלף במהלך הניתוח הירך, עצם השוק שמוחלף על-ידי שתל ממתכת ופלסטיק נוקשה לאחר אבחון הגודל המדויק באמצעות צילומים. יום לאחר הניתוח מתחיל המטופל בהפעלת הברך ובהליכות, ולאחר כשבוע הוא משתחרר לביתו ולשיקום להמשך ההחלמה.

החלפת מפרק מחלה עם סיבות רבות

לאורך השנים מפרקי ברך או ירך עלולים להיפגע כתוצאה מסיבות רבות של מחלות, הגיל המתקדם כמובן או במצבים של זיהומים, ניוון, שברים, מחלות מפרק וכל מצב אחר שגורם לשחיקה או להרס של המפרק. שחיקה זו גוררת איתה כאבים בדרגות שונות או הגבלות תנועה והגבלות תפקוד קשות. לכן ניתוחי החלפות מפרקים הפכו לאחרונה לניתוח אמנם מורכב אך שכיח ונפוץ, ובארץ מתבצעים אלפי ניתוחים מוצלחים כאלה בשנה. מטבע הדברים רוב הנזקקים לניתוחים כאלה הם חולים מבוגרים, אך ישנם גם מטופלים צעירים יותר שעוברים ניתוחים כאלו כיוון שהם סובלים מתאונות או ממחלות של הרס המפרקים.

ד