החלפת מפרק ירך

הירכיים בפרט והגפיים בכלל הם בין האברים החיוניים עבורנו לתפקוד השוטף והיומיומי החיוני לצורך יצירת איכות חיים ורמת חיים בסיסית. הירכיים מאפשרות לנו תנועה מקסימלית, גמישות ויכולת עצמאית בביצוע פעולות חיוניות בסיסיות. יחד עם זאת, במקרים רבים, בשל גורמים כמו גנטיקה, תזונה לא נכונה, אורח חיים מאומץ ובעיות אחרות – הירכיים יכולות לגרום לכאבים המצריכים טיפול מידי.

 

החלפת מפרק ירך הינה בין הניתוחים הפופולאריים והמקובלים ביותר בביצוע במקרים של כאבי ירכיים וקשיים בתפקוד. שיטת החלפת מפרק ירך בגישה הקדמית הינה דישה שהומצאה במטרה לאפשר לאדם המנותח לחזור לחיים מתפקדים במינימום זמן תוך הקטנת הסיכונים הנולדים כתוצאה מהניתוח ומתן התנאים המקסימליים ליצירת איכות חיים גבוהה.

 

החלפות מפרק ירך בגישה הקדמית הינה ניתוח המבוצע בתוך זמן קצר יחסית, ובתום הניתוח האדם יכול ליהנות מתפקוד עצמאי, לעתים רבות אפילו יותר טוב מהתפקוד שלו לפני הניתוח. היתרונות של החלפת מפרקי ירך בגישה הקדמית על פני החלפת מפרק הירך בגישה המסורתית יותר הם קיצור זמן ההחלמה באופן משמעותי, פערים מינימליים בין הברכיים לאחר התהליך והקטנת הסיכונים הנוצרים כתוצאה מהניתוח למינימום האפשרי.

 

החידוש בהחלפת מפרק ירך בגישה הקדמית

 

החלפות מפרק ירך הינה ניתוח המבוצע מזה עשורים רבים ומקובל במרפאות ובבתי החולים השונים ברחבי העולם. יחד עם זאת, עם השנים התגלו קשיים המעיבים על ההחלמה מהניתוח וכן תופעות של רגליים לא זהות באורכן, גורם אשר הקשה על התפקוד של המחלימים מהניתוח.

 

החלפת מפרק ירך בגישה הקדמית הינה ניתוח המבוצע תוך הימנעות מפיצול או חלוקה של שרירים קיימים וכן הימנעות מפיצול של גידים קיימים מהירך, במטרה להגיע למפרק. הניתוח למעשה מבוצע תוך גישה למפרק הירך באופן טבעי המפלס את דרכו בין שרירי הירך הקיימים.

למרות שגישה זו יצאה לאור כבר לפני אי אילו עשורים, רק בשנים האחרונות פותחו המכשירים המתאימים לביצוע הניתוח בסטנדרטים הרצויים. הפיתוחים האחרונים בתחום מאפשרים את ביצוע הניתוח בחתך מינימלי שאינו עולה על 10 סנטימטרים לכל היותר. הסיכונים הנוצרים כתוצאה מניתוח זה הם כמובן מופחתים באופן משמעותי.

 

שלא כמו ניתוחים קודמים שבוצעו בתחום והביאו לנזקים קטנים לאחר ההחלמה מהניתוח, קפסולת הירך האחורית אינה נפגעת והירך עצמה שומרת על יציבות מקסימלית גם לאחר ההחלמה מהניתוח ותוך חזרה אל תפקוד מלא בחיי היומיום של המטופל.

 

ד