סיבות רבות למחלה

מפרקי ברך או ירך עלולים להיפגע עם השנים כתוצאה מסיבות רבות של מחלות או מצבים כגון זיהומים, ניוון, שברים, מחלות מפרק וכל מצב אחר שגורם לשחיקה או להרס של המפרק. שחיקה זו גוררת איתה כאבים בדרגות שונות או הגבלות תנועה והגבלות תפקוד קשות. לכן ניתוחי החלפות מפרקים הפכו לאחרונה לניתוח אמנם מורכב אך שכיח ונפוץ, ובארץ מתבצעים אלפי ניתוחים כאלה בשנה. מטבע הדברים רוב הנזקקים לניתוחים כאלה הם חולים מבוגרים, אך ישנם גם מטופלים צעירים יותר שעוברים ניתוחים כאלו כיוון שהם סובלים מתאונות או ממחלות של הרס המפרקים.

החלפת מפרק ניתוח הדורש מיומנות רבה

ניתוח החלפת המפרקים דורש מיומנות גדולה וניסיון רב. באופן משמח אחוזי הסיבוכים בניתוחים האלה הוא נמוך ביותר, ומרבית החולים חוזרים לתפקוד רגיל ומלא. על כן חשוב לעבור את הניתוח במרכז רפואי המוכר באיכות הניתוחים מסוג אלה וכן עם שימוש בשתלים הטובים ביותר כדי שיתאימו לחולה בצורה המושלמת ביותר.

החלפת מפרק סוגים שונים של ניתוחים

גם לניתוחים ישנם סוגים שונים כאשר השכיחים הם ניתוחי החלפות ירך וברך. בניתוח מפרק הירך לאחר שנגרמה שחיקה רבה בירך המלווה בכאבים ובהגבלות בתנועה או בתפקוד, מבצעים את הניתוח לאחר שנכשל טיפול רגיל באמצעות תרופות, מקל הליכה, פיזיותרפיה וכדומה. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או בהרדמה אזורית ונמשך כשעתים, במהלכו מחליפים את חלקי המפרק בשתלים מלאכותיים העשויים ממתכת, מקרמיקה או מפלסטיק. על סמך מצבו הרפואי של המטופל מקבעים את השתל וחשוב לא לחסוך באמצעים על-מנת לתת למטופל את השתל הטוב ביותר שמתאים לגילו למצבו הפיזי וכדומה. בדרך כלל לאחר הניתוח המטופל כבר מתחיל בהליכה יום למחרת הניתוח, וחוזר לרוב לביתו או לשיקום במידת הצורך, גם משך ההחלמה הוא יחסית מהיר כארבעה שבועות עד לחזרה מלאה לתפקוד רגיל ומלא. בהחלפת מפרק הברך, כאשר נגרמת שחיקה של המפרק, מתבצע ניתוח של החלפת רכיבי המפרק השחוקים. בהרדמה מוחלף במהלך הניתוח הירך, עצם השוק שמוחלף על-ידי שתל ממתכת ופלסטיק נוקשה לאחר אבחון הגודל המדויק באמצעות צילומים. יום לאחר הניתוח מתחיל המטופל בהפעלת הברך ובהליכות, ולאחר כשבוע הוא משתחרר לביתו ולשיקום להמשך החלמה.

אהבתם? שתפו את המאמר!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב whatsapp
מאמרים נוספים באותו נושא: