החלפת ברך 

הברך הינה בין המפרקים החיוניים והמרכזיים המשרתים את האדם ומהווים בסיס לתפקוד תקין ויכולת התנהלות באופן עצמאי וללא תלות באחרים. הברכיים מאפשרות לנו ללכת ולרוץ, לנהוג ולרכוב על אופניים, להגיע ממקום למקום ללא הפרעה או קושי ולבצע תרגילים שונים כמו התכופפות, עמידה על קצות האצבעות, הליכה על שש ועוד.

 

החיים עם ברכיים כואבות או ברכיים מודלקות יכולים להיות בלתי נסבלים. בשל מרכזיותו של המפרק והיותו גורם משמעותי ביכולת התנועה, כל בעיה ולו הקטנה ביותר, יכולה לגרום לקשיים תפקודיים מרכזיים ולפגיעה משמעותית בהנאה מאיכות החיים ומביצוע פעולות חיוניות שונות.

 

החלפת ברך הינה פרוצדורה פשוטה יחסית מבין הפרוצדורות הכירורגיות השונות הקיימות, המאפשרת למטופל לחזור לחיים תקינים וליהנות מהיכולת לשוב ולחיות כבעבר.

 

הסטטיסטיקה מגלה כי כמעט 80% מהאוכלוסייה הכללית סובלים מבעיות שונות בברכיים. רוב המקרים כוללים שחיקה של הסחוס ואחרים עלולים לסבול מכאבים שונים שיביאו להגבלת תנועות והפרעה בתפקוד הכללי. למרבה הצער, הרפואה הקיימת כיום עדיין לא מצאה פתרונות לא כירורגיים למיגור מלא של בעיות הברכיים ולמעשה, הסובלים מבעיות ברכיים משתמשים בתרופות שונות המקלות על ההתמודדות היומיומית אבל לא ממגרות את התופעה לחלוטין.

 

כאשר כל הטיפולים האחרים מתגלים כלא יעילים, הפנייה של רוב הרופאים היא לטיפול באמצעות ניתוח החלפת ברך. החלפת מפרק ברך הינה ניתוח המתבצע רק לאחר שכל ההחלטות האחרות נפסלו, כולל תרופות נוגדות כאבים ודלקות, סטרואידים אם אלו מסייעים, חומצה היאלרונית, פיזיותרפיה ואמצעים דומים. ניתוח החלפת מפרק ברך הינו בין הפרוצדורות המוכרות והיעילות המאפשרות לרבים הסובלים מכאבי ברכיים בשל סיבות שונות, לחזור לתפקוד מלא וליהנות מהיכולת לתפעל את הברך ולתפקד כאדם רגיל וללא מגבלות שונות.

 

הסכנות בניתוח החלפת מפרק ברך הן כמעט אפסיות. כמעט 100% מהמטופלים שעברו ניתוח החלפת מפרק ברך מדווחים על שיפור משמעותי באיכות החיים, הקלה דרמטית בכאבים שחשו לפני הניתוח, שיפור משמעותי ביכולת לתפקד ולהניע את הברכיים בצורה חופשית וניידות נטולת גבולות כבר שלושה חודשים לאחר ביצוע הניתוח.

 

במה תלויה ההצלחה?

 

הצלחת הניתוח תלויה במספר גורמים אשר כל אחד בתורו הינו בעל חשיבות להבטחת איכות חיים גבוהה בחיי המטופל:

אם המטופל היה פעיל גופנית פני הניתוח, אזי הסיכויים להצלחה גוברים. כמו כן, יכולת טווח התנועה של הברך לפני הניתוח הינה בעלת השפעה על מידת ההצלחה שלו, שיתוף הפעולה שלו עם המנתח וכן מידת המקצועיות וההתמחות של המנתח בתחום הספציפי.

 

ד